19 Kas 2014

Süt Dişlerin Bakımı

Yağız ve Ela ya 2 yaş öncesinde diş fırçası ile tanıştırdım.Yağız 2 yaşına kadar bilinçsiz sadece bizde gördüğü gibi fırçalamaya çalıştı 2 yaştan sonra sabah ve gece rutini oluşturduk.Ama Yağız ın birkaç süt dişi erken çürüdü o dönemde hatırlıyorumda 7 tane dolgu tedavisi uygulandı ve etrafta birçok kişi süt dişi nasılsa dökülecek neden dolgu yaptırdınız boşuna diye yorumlarda bulundu.Aslında bu mantık çok yanlış ağızdaki çürük diş zamanla nefesinin kokmasına kadar sorun oluşturacaktı.Dişçilere ağrıdan dayanamaz hale geldiğinde gittiğimiz için nedense hep önemsiz gibi görünüyor.

Şuan her devlet okulunda varmı bilmiyorum ama Yağız in gittiği devlet okulunda çürükleri engellemek için düzenli flour uygulaması yapılıyor.Belli aralıklarlada okula diş hekimi gelip diş fırçalama ve bakım eğitimi verip fırça ve macun hediye ediyorlar.Bu Yağız ı etkiliyormu tabii ki HAYIR küçükken fırçalamaya meraklı olan paşa şuan zorla diş fırçalıyor.Elimden geldiğince fırçalatıyorum.


 

Çocuklarda Diş Çürümesi, Diş Sağlığı


Çocuklarda ağız ve diş hastalıklarının tedavileri koruyucu diş hekimliğinin temelini oluşturmaktadır. Süt dişi dizisi (6 ay-3 yaş) ve bunu izleyen karma diş dizisi ( 6-12 yaş ), gelişimin en aktif olduğu döneme rastlar. Bundan dolayı, kısa süreli dişler olmaları nedeniyle süt dişi hastalıklarının önemsenmemesini büyük bir yanılgı olarak düşünmek gerekir.
İlk diş hekimi ziyareti hangi yaşta olmalı?
Anne babalara çocuklarını bütün süt dişleri ağızda görülünce diş hekimine getirmeleri gerektiğini söylemekteyiz.
Neden bu kadar erken?
Çünkü çocuğunuzun hayatı boyunca devam edecek olan diş hekimliği uygulamaları bu yaşlarda başlamaktadır.
Çocukların dişleri niye çürüyor?
 • Süt dişleri daimi dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürüğe daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.
 • Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.
 • Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynlerinin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.
 • Beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.
   
ÇÜRÜK OLUŞUMU ENGELLENEBİLİR Mİ?
Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi, ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanılmaktadır.
 • Fissür örtücüler : Azı dişlerinin çiğnemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücü malzemeyle çukurcukların üzeri kapatılıp; o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürüğün başlaması önlenir. Bu işlem 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerine uygulanabilir.
   
 • Fluor uygulaması : Çürüğü engellemenin başka bir yolu da çürüğe karşı direnci arttırmaktır. Dişlere yüzeysel fluor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.
   
 • Diş fırçalama : Anne ve babalardan en sıklıkla duyduğumuz yakınma çocuklarının diş fırçalamadığıdır. Çocukların ileriki yaşlarda bu alışkanlığı sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaşlarda diş fırçalamaya başlanmasıdır.
   
Çocuklar için nasıl bir diş fırçası ve diş macunu seçilmeli?
Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Şu an piyasada çocuklar için özel hazırlanmış fırça ve macunlar bulunmaktadır. Çocuklar diş macununun tadını çok severler ve fırçalama esnasında yutarlar. Bu nedenle 3 yaşından küçük çocuklarda diş macunu kullanılmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Miktarını ise bir nohut büyüklüğü kadar diyerek tarif edebiliriz.
Çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması için işte size birkaç öneri:
 • Dişlerini fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayın.
 • Ona birkaç tane diş fırçası ve diş macunu alın. Bu fırça ve macunlar farklı renkte ve değişik çizgi roman kahramanlarının olduğu fırça ve macun olsun. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu seçim onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu artıracaktır.
 • Önce kendisinin dişlerini fırçalamasını bekleyin, sonra siz onun oda sizin dişlerinizi fırçalasın.
 • Evde mutlaka diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.
 • Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır.
 • Unutmayın ki çocuğunuzun diş çürüğü hakkında hiçbir bilgisi yoktur.Ona yapışkan özelliği olan şeker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dişlerinin üzerine nasıl yapıştığını gösterin. Daha sonra dişlerini fırçalatın ve dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu ona aynada gösterin.
 • Düzenli diş fırçalama ve diş hekimi tarafından uygulanan koruyucu yaklaşımlar ileride oluşabilecek diş problemlerinin önlenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Sevgiler,
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 yorum:

 1. Tebrik ederim Gülşah hanım. Gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz. Malesef anne babaların nasıl olsa süt dişi değişecek algısı çok yanlış. Diş değişmesine değişiyor ama değişene kadarki süreçte özellikle karma dönemde yani 6-12 yaş arasında ağızdaki eski çürük süt dişleri yeni gelen daimi dişleri çürütüyor. Yani birbirlerine bulaştırıyorlar. Zamanında buna önlem alınmazsa da malesef hastanın diş hekimiyle işi hiç bitmiyor. birini dolgu yapıyorsunuz bir bakmışsınız öteki de çürümüş. Tabi bu da hastanın müsaade ettiği ölçüde.
  Dt. Mürşide Akkoyun Avcı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yorumunuz icin tesekkur ederim bir diş hekiminden bunu duymak güzel.Çokda güzel acıklamıssınız.Ayrıca blogumada hosgeldiniz :) sevgiler..

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Hoşbuldum. Blogunuz bir harika. Gerçekten yararlı bilgilerle dolu. Dün keşfettim blogunuzu artık takipteyim.

   Sil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe