5 Ara 2014

Devletten Çalışan Anneye Ayda Bin Lira

Bu haberi bugün bir arkadaşımdan duydum ve bir kaç sitede okudum.Ne kadar doğru bilmiyorum.Ama bana göre bu bir lutuf değil evet maddi sıkıntı çeken ve bakıcılara ciddi paralar verenler için güzel bir gelişme fakat asıl önemlisi doğumdan sonra el kadar bebeklerin bırakılmasına çözüm bulmaları gerekiyor.Anne sütüne en ihtiyaç olduğu dönemde işe dönmek en zoru.

Devlet sanırım herkese 3 çocuk doğurtmaya niyetli ama malesef annelerin ağzına bal çalmakla bu iş olmaz :)

ÇALIŞAN ANNEYE AYDA BİN LİRA
Hükümet, 3 çocuğu özendirmek için yeni düzenlemeler yaparken, önemli bir adım daha atıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yılda yaşama geçireceği '5 bin anneye 5 bin bakıcı' projesinin ayrıntıları netleşti. 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' kapsamında, çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak. Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. nin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

BAŞKAN AÇIKLADI SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukları 36'ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, "Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir" şeklinde konuştu.

Maliye'nin ardından SGK da, yapılandırma süresini uzattı. Yapılandırma kapsamında gelen yoğun başvurular dikkate alınarak prim alacakları için süre 1 Şubat 2015'e uzatıldı. Yapılandırma başvuruları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde sıkıntı yaşanırken; SGK, Türkiye'nin en büyük veri merkezi için hummalı bir çalışma yürütüyor. Böylece, günde 1.5 milyon işlemin yürütüldüğü MEDULA sisteminde zaman zaman yaşanan sorunlar da son bulacak.

ANNELER EVDEN ÇIKACAK
TÜİK verilerine göre, 2013 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 27.1 düzeyinde bulunuyor. İşgücüne dahil olmayan yaklaşık 20 bin kadının yüzde 59'u, ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almıyor. İş ve aile yaşamı uyumlaştırma programları hayata geçirilmeye devam edecek. Kadınların işgücüne katılımının bu yıla göre 1.3 puan artarak yüzde 32.7'ye çıkması bekleniyor.

haber kaynak

Sevgiler, Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

4 yorum:

 1. Aynı kreş için yaptıkları düzenleme gibi mi? Doğum sonrası izne el attıkları gibi mi?
  Şaka gibi. Hiç inanmıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. inanmayı çok ama cok istiyorum gercekten bri adım atılıyor umut veriliyor sonra ses seda yok 1 ocak 2015 denmiş gorecegiz hep birlikte

   Sil
 2. Merhaba canım, blogunu yeni keşfettim ve takibe aldım. Bana da beklerim. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe