5 Mar 2015

Oğlum İçin Yaşamak İstiyorum #Gamzeakbas


gamze akbaş

 Oğlum için yaşamak istiyorum diye haykırdığı zamanlar da okumuştum yazdığı mektubu günlerce aklımdan rüyalarımdan çıkmadı. Bugün vefat ettiği haberlerini okudum. İçin acıdı kahroldum. Oturdum kendimi sorguladım ya bana birşey olursa çocuklarım ne yaparlar diye? Bugün içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Tekrar tekrar Gamze nin yazdığı mektubu okuyarak çaresizliğine ağlıyorum. Allah kimseyi ne evlat acısıyla ne de sağlıkla sınamasın.

 Allah oğluna, eşine, ailesine tüm sevenlerine sabır versin. Yine yinee binlerce kere sağlığıma şükürler olsun. Herşeyin telafisi var ama sağlığın maalesef yok. Keşke aldığımız her nefesin kıymetini bilsek.


SEYAHATE GİDEN ANNE GİBİYİM
“Bu yazıyı yazarken sabredeceğim ağlamamak için.
Aynı başlıkta yazdığım gibi hissediyorum kendimi, ama belli ki benim seyahatim bayaca uzun sürecek. İster bir annenin vasiyeti deyin bu yazılanlara, ister gözü arkada kalmasın diye aklından geçenleri sıralıyor deyin.
İyiydim gerçekten 2 hafta önceki düşüşü, laboratuar değerleri yanlıştır umudunu yaşıyordum, Dr.’um da öyle inandırmıştı. Ama değilmiş, artık mikroskop altında da değerlerim hızla düşüyor. Maalesef kağıt üstündeki gerçekler doğru… Diş etlerim çekilmeye başlıyor diyince zaten, salı günü kemik iliğine bakalım dedi. Nefesi kesildi adamın ama, sen çok ağladın karşımda benim de ona moralim bozuldu dedi. Nasıl ağlamam öyle bir derdim var ki içinden çıkamadığım nasıl ağlamam. Evladım ne olacak Dr.’um dedim. Sıkıntılı günlerin gelmesine ağlamıyorum, benim derdim evladım dedim.
“EVET EVLADIM TEK DERDİM”
Herkesin Atakan’a çok iyi davrandığı kesin, hatta davranacağı da. Annem, babam, kardeşim en başta hatta Emrah kendini toplayana kadar Atakan ilk dönemlerde kiminle kalır. Sevdiği alıştığı insanları yanında göremeyince ya da gördüklerinde ağlayan gözlerle gördüklerinde n’apar yavrum. İş seyahatine giden bir anne defalarca kafasından geçenleri söyler, yavrusunun bir şeyi eksik kalmasın diye.
Eskişehir’e göderirler belki biii süreliğine orası da çok soğuk, keşke annem göndermese.
Kalbi kırılırsa anlarlar mı?
Dudakları beyazlamış biraz, benzi sarı gibi gözüküyor deyip hemen kan testi yaptırmaya götürürler mi?
Anneyi sorduğunda ne cevap verirler?
Meyveler, sebzeler defalarca sirkeli suyla yıkanır mı?
Marketten alınanların özellikle Atakan’nın yiyeceklerinin son kullanma tarihlerine her defasında unutmadan kim bakar?
Her akşam ılık sütünün içilmesi, dişlerinin fırçalanması atlanılmaz mı?
Günlük taze meyve suyu sıkılır mı mevsim meyvelerinden?
Terleyince üşenmeden anında atlet değişir mi?
Nelerden mutlu olur diye düşünülür mü?
Değişik kitapları kim araştırır, kim alır peki?
Bıkmadan sıkılmadan kim oyun oynar onunla?
Bıkmadan sıkılmadan saçlara cici yapmasına kim izin verir?
Gideceği okuldaki eksiklikleri kim farkeder?
Öğretmeniyle sürekli yakın diyaloğa kim girer. O özel biii öğrenci iyi bir gözleme ihtiyacı var annesini kan kanserinden kaybettik der.
Evde televizyon seyretmeyip kim aktivite yapar el becerisi gelişsin diye hem de hergün?
Kendi çocuğuna ya da çocuklarına sabır gösteremeyen insanlar, Atakan’ıma nasıl sabır gösterir?
Bir varmış, bir yokmuş. Ömür bu iki kelime arasında geçen zaman. Zamansa bazen dost insana, bazen düşman. Bize düşman oldu.
Emrah’ım canım sevdiğim. Çok üzdüm seni en fazla kötü günlere, seninle göğüs gerdik. Hakkını helal et. Bundan sonra işin daha da zor olacak. Ama sana güvenim tam. Bir kaç gün önce demiştin ya bana, ’Parkta oynarken bizi birisi seyretse deli bu adam der ama ben oğlumla çocukluğumu tekrar yaşıyorum’ diye. Hep öyle deli baba ol olur mu? O zaman Atakan yokluğumu daha az hisseder belki.
Evde demiştim ya ben, sana sevdiğim, ’Atakan seninle gerçekten iyi vakit geçiriyor hep gülüyor. Sen iyi bir babasın’ diye. Ben hep bişeyler öğretme çabasındaydım, sense eğlence, öyle olduğu için o kadar mutluyum ki hep mutlu ve onu güldüren babasıyla birlikte yaşayacak diye. Öğretmenler zaten öğretir öğrenmesi gerekenleri. Gülmek daha iyi bir ilaç. Onu da sen hep verdin ve vericeksin canım sevgilim.
Canım annem, canım babam, canım kardeşim. Hakkınızı ödeyemem şimdiye kadar çok emek verdiniz bize. Asıl şimdiden sonra sizlere daha çok iş düşüyor dimdik durup Emrah’a destek verme zamanı. Atakan başta ALLAH’a sonra Emrah’a sonra annem, babam, kardeşim size emanet.
Keşke herşey farklı olsaydı. Yaşam mutlu dolu günlerle dolsaydı.
Annem hediye kaban almak istedi. İstemedim çünkü seneye kışa çıkmam heralde.
Sabahleyin aradın annem.
Ne olur güçlü ol diye. Lütfen gel alalım dedin. İstemem annem dedim.
Ateşim var, öksürüyorum dışarı çıkmıcam dediğimde Atakan’ım koşarak geldi ne dedi biliyomusun: ’Ateşin olmasın, ne olur öksürme canım annem dayanamam sana’ dedi.
Telefonu kapadım çöktüm oğlumun yanına, ’Ben sana dayanamam merak etme geçer’ dedim. ’Geçsin annecim’ dedi. Dayancan annem diye haykırdım içimden.
Şuan ezan okunuyor. Yalvarırım rabbime evladım için bana yaşama şansı ver. Salı günü gireceğim operasyon sancısız geçsin, en önemlisi sonucu güzel gelsin. Çok bir şey istemem sadece sağlık. Ama artık o kadar yıkıldım, o kadar güçsüz kaldım ki. Savaşacak gücümü yitirdim. Emrah’ımın, annemin, babamın, kardeşimin gözünü yaşlı görmeye gücüm kalmadı.
Arayan eş, dost, akraba açamadım telefonları açamayacağım da. Biliyorum dualarınız benimle ama gücüm yok konuşmaya. Bir de tabi Atakan’ım anlamasın durumu diye.
Salı gününün güzel geçmesini bu kadar umutsuzluğun içinde yinede umut ediyorum.”

22 yorum:

 1. rabbim oğlunu sana bağışlasın, oğlunuda annnesiz bırakmasın... rabbim esirgesin anneleri...

  YanıtlayınSil
 2. Ben yazının tamamını okuyamadım. İçim kaldırnadı. :(
  Çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin.
  O gülen yüze de bakamadım.
  Hepimiz öyle değilmiyiz? Kendimizden önce çocuğumuzu düşünüyoruz.
  Çocuklarımız için güçlü olmaya ayakata durmaya çalışıyoruz.
  Temennim o yavrucağı hayatın en iyi şekilde kucaklaması. :(

  YanıtlayınSil
 3. Tekrar ağladım, her okuduğumda da ağlayacağım anne olmadığım halde. Ama bir an bile annemin eksikliğini düşünemiyorum hayatımda. Allah o güzel çocuğunun yardımcısı olsun. İnşallah hiç bir anne bir daha bu yazıları yazacak acılar hissetmesin...

  YanıtlayınSil
 4. Çok tatsız bir haber...Ne Gamze oğluna doyabildi ne de oğlu annesine:(((

  YanıtlayınSil
 5. annemi de bu hastalıktan kaybettim, adım adım biliyorum yaşananları .. sonuna kadar okuyamadım zaten..ne söylenebilir ki :(:(:(

  YanıtlayınSil
 6. Evli değilim annelik duygusunu bilemem ama 24 yaşımda olduğum halde annemsiz hiç bir şey düşünemiyorum. Ben böyleysem minicik atakan ne yapcak diye düşündüm göz yaşlarımı tutamadım. Çaresiz bir anne ölüm için değil de ardında bırakacaklar için endişelenmiş. Allah rahmet eylesin, ailesine sabır versin Rabbim :(

  YanıtlayınSil
 7. Gamze'yi yıllar önce oğlunu sabırsızlıkla beklerken bu blog sayesinde tanımıştım. Blog arkadaşımdı şimdi melek arkadaşım oldu:( Allah sevenlerine sabır nasip etsin. Mekanı cennet olsun.

  YanıtlayınSil
 8. içim yandi kavruldu gozlerim kan çanagi duymamistim biraz once sule'de gordum Allahim çok zor yardim etsin geri de kalanlara. gece kabus gordugum zamanlar olur ara ara, hasta olduum 1 haftamin kaldiginin soylenildigi anlar falan, hep yavrularim aklima gelir ve Gamzenin soylediklerini siralarim kafamda, kan ter icinde uyanirim içim yanarak. simdi boyle Gamze'nin yazdiklarini da okuyunca kotu oldum, rabbim kalanlara sabir versin çok zor olsa gerek çok

  YanıtlayınSil
 9. O kadar zor ki, Allah geride kalanlarina sabir, evladina omru boyunca guzellikler nasip etsin. Mektubunu okumaya hic dayanamiyorum, Allah kimsenin evladini anasiz babasiz birakmasin. Guzel Gamze nurlar icinde yatsin.

  YanıtlayınSil
 10. Tek tek cevap vermeyim hepinize ağlamaktan yazamam sonra.evladı olsun yada olmasın herkes etkilendi bu olaydan rabbim kimseye boyle bir acı yasatmasın :(

  YanıtlayınSil
 11. Oyy nasıl kötü oldum ben daha çok gençmiş :( Allah ailesine ve yavrusuna sabır versin çok zor :( Mektubun başını okudum gerisini getiremedim :(

  YanıtlayınSil
 12. Bir anne icin evlat acisi ne kadar zorsa bir evladinda hemde kucucuk bir evladin annesini kaybetmeside o kadar aci bir durum.. O guzel gamzeli kiz tedavi suresince ne hale geldi.. Yasadiklariyla hergun oldu zaten..Gozleri acik gitmek bu olsa gerek..Allah tum sevenlerine sabir versin..

  YanıtlayınSil
 13. Allah sevdiklerine sabır versin.. Mekanı cennet olsun..

  YanıtlayınSil
 14. Ne diyebilirim ki.. Bu yazıya bu kadere ne denir bilemedim gerçekten.

  YanıtlayınSil
 15. Gecen yaz kayınvalidemi iki senelik mücadeleden sonra kaybettik. Bu durum benim psikolojimi çok bozdu ve aylardır tek düşüncem bana bişey olursa çocuklarım nolur. Allahtan tek isteğim sağlık. Bu mektup yine mahvetti beni. Allah rahmet eylesin. Eşine ve yavrusuna Allah'ım sabır dayanma gücü versin.

  YanıtlayınSil
 16. Merhaba blogunuzu cok begendim.Ben ve arkadasim blog uzerinden 8 Mart Dunya Kadinlar Gunune ozel blog tanitim etkinligi duzenliyoruz bir cok kategoriler var hangisi size uyarsa ona yazilip diger bloglar tarafindan kesfediliyorsunuz.Katilirsaniz cok sevinirim daha dogrusu bu blogu okuyan herkes katilirsa cok mutlu olurum,gelin blogunuzu tanitalim :) http://izmirleydisi.blogspot.com.tr/2015/03/8-mart-blogger-bulusmas-8-march.html

  YanıtlayınSil
 17. öffffff yaaaa ne de cici bi anneymiş ama ya

  YanıtlayınSil
 18. ben okuduğumdan beri baş ağrısından duramıyorum yavrucuk ne yapacak şimdi annesini arayacak daha çok küçük mutlak sarıp sarmalayan olacak ama,annesi gibi olmayacak :((

  YanıtlayınSil
 19. Dün okumuştum bu mektubu. Allah rahmet etsin güzel anneye,çocuğunun da Allah yardımcısı olsun.

  YanıtlayınSil
 20. Allah rahmet eylesin,oğluna uzun ömür versin,çok üzüldüm.

  YanıtlayınSil
 21. Gülşahcımmmm Allah'm bu ne zor durum evlerden uzak olsun:(((( dağlara..taşlara derdi annem :(
  benim listemde yoktu tanımıyordum ama çok üzüldüm bu arada iyi ki, tanımamışım çok daha büyük keder olurdu bana, oğlunu bırakacak emanet edecek çok iyi insanlar var buna çok sevindim her kötü her acı olayın bir tesellisi var ya kimsesi olmasaydı, ya öksüzler evine verilseydi en azından öyle olmayacak babası, kardeşleri, anneanneler dedeler ona gözü gibi bakacaklar...mekanı cennet olsun...oğluna iyi bakıldığını görüp mutlu olsun :(
  Aminnn

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe