17 Nis 2015

“İçerdeki Çocuklara” Anaokulu

çocuklar içerde hapsolmasın

İçerdeki Çocuklara” Anaokulu


 Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak zorunda kalan 0-6 yaş arası cezaevi çocuklarının oyun ve eğitim imkanlarının iyileştirilmesi için “İçerde çocuk var” adıyla birsosyal proje başlatıldı.
Projeyle Türkiye genelindeki 7  kadın ceza infaz kurumundakianaokullarının iyileştirilmesiamaçlanıyor. Projenin ilk adımı Adalet Bakanlığı’nın izni ve işbirliğiyle İstanbul Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu’nda atıldı.

 Çeşitli meslek gruplarından 24 duyarlı vatandaşın gönüllü olarak yola çıkıp, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı ile bir araya gelerek başlattığı İçerde Çocuk Var adlı projenin amacı,  cezaevlerinde, annelerinin hem yatağını hem de kaderini paylaşan miniklerin hayatına dokunarak geleceklerine katkıda bulunmak. Proje,cezaevi çocuklarınaöğrenebilecekleri, eğlenebilecekleri eksiksiz bir anaokulu ortamı oluşturmak, yeşil alanlar yaratarak doğayla tanışmalarını sağlamak, gelişimlerine uygun yemek hazırlanabilecek mutfak inşa etmek ve dış mekan oyun alanı kurarak cezaevi içinde özgür bir yaşam alanı yaratmayı hedefliyor.

 İstanbul Bakırköy Cezaevi’nde başlayacak proje kapsamında, mahkum annelerinin kaderini yaşamak zorunda kalan cezaevlerinin masum çocukları için kaynak bulmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve kampanyalar yapılacak. Ayrıca, İstanbul Valiliği’nin izniyle alınan 4528’e gönderilecekSMS’lerve banka hesap numarasına yapılacak bağışlarla kampanyaya gelir sağlanacak. Böylece, mevcut anaokullarının  iyileştirilmesi ve anaokulu bulunmayan kadın cezaevlerindede yeni ana okullarının yapılmasında kullanılacak. Hedeflenen anaokullarının çocuklara kazandırılmasından sonra ise proje,  cezaevi çocuklarının dışarıdaki yaşıtları ile eşdeğer eğitim şansına sahip olmalarını sağlamak ve cezaevi yaşam koşullarının iyileştirilmesi için devam edecek. 

İlk adım İstanbul’ da
 Türkiye’deki 7 tane kadın ceza infaz kurumunda yaklaşık 5 bin kadın mahkum var. Bunlardan 370 Kadın mahkum,0-6 yaş arası çocuklarınıkendi yatağında yatırarak cezaevinde büyütüyor. Örneğin, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’ndemahkum anneleriylecezaevinde yaşayan0-6 yaş arası53 çocuk var. Bakırköy Cezaevi’ndeki çocukların bir kreşi var ancak bu kreşin deiyileştirilmesi, eğitici oyuncak ve kitaplarla yeniden elden geçirilmesi gerekiyor. Projenin ilk adımı da Adalet Bakanlığı’nın izni ve işbirliğiyle Bakırköy Cezaevi’nde atılacak.

Oyuncak ve oyun arkadaşları yok
 Cezaevinde doğan ya da annelerinin kucağında parmaklıklar arkasına gelen, cezaevlerinin masum çocukları, hayatlarının en önemli evrelerini yaşıtlarının sahip olduğu birçok şeyden yoksun, olumsuz koşullarda geçiriyor. Oyun oynama ve eğitim almaları gereken zamanlarını annelerinin koğuşunda, çeşitli suçlardan mahkum,yetişkin kadın koğuş arkadaşlarıyla geçiren çocukların,bu süreçte yaşadıkları deneyim,hayatlarının sonraki dönemlerini özellikle ergenlik ve gençlik yıllarını ne yazıkki derinden etkiliyor.Koğuşlar kalabalık olmasın diye her koğuşa sadece bir çocuğun konulduğu cezaevi çocuklarının oyuncak ve kendi yaşıtı oyun arkadaşları yok.

“İçerde Çocuk Var” projesi ilk adımİstanbul’da Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu’nda atıldı. Tüm mimari ve inşaat hazırlıkları tamamlanan anaokulunun çok yakın bir zamanda tamamlanması hedefleniyor. Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu tamamlandıktan sonra Türkiye’de bulunan diğer Kadın cezaevlerine de anaokulu kazandırılacak. Böylece proje ile cezaevi çocukları, kreş, oyuncak ve oyun arkadaşlarına kavuşacaklar.

Proje ile ilgili detaylı bilgiye www.icerdecocukvar.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bağış için ;
COCUK yazıp 4528’ e SMS gönderilebilir.
Banka bağışı için; VakıfbankKadıköy Şubesi, Şube kodu 012 Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TL)
TR 94 0001 5001 5800 7303 0490 01

içerdeki çocuklara anaokulu projesi

19 yorum:

 1. çok iyi olur yaa, günahsız yavrulara

  YanıtlayınSil
 2. Ne güzel bir çalışma.Umarım devam eder ve çocuklara faydalı birşeyler yapılmış olur...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bende çok takdir ettim insallah butun cocuklara ulaşılabilir

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
 3. Hayatlarının en güzel zamanları orada geçmemeli.. :(

  YanıtlayınSil
 4. Çok iyi düşünülmüş. Hayata bir sıfır yenik başlayan günahsız evlatlar. Bu duruma da ayrıca bir çare bulunmalı anneleri ceza evin de yatarken gün içerisin de bu çocuklar onlara ait anaokuların da tam gün geçirip belki sadece anneleriyle uyumaya geçmeliler ki hayatın renklerinden uzak kalmak onların suçu değil:))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bu duruma asıl devlet el atmalı demek isterdim ama maalesef diyemiyorum

   Sil
 5. Çok güzel ve yerinde bir proje olmuş teşekkürler ♥

  YanıtlayınSil
 6. Düşünülmüş en iyi projelerden Bence.. Avrupada bu tarz konularda çok yenilikler oluyor,olmalı da.. Böyle güzel bir projeyi paylaştığınız için çok teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Turkiye malesef bu konularda cok cok geride imkanlar cok kısıtlı

   Sil
 7. Ayyyyyy.. yemin ediyorum çok etkilendim ;( bu kampanyayı herkes duymalı.. hayır anlamadığım bu iş bize mi kaldı? neden birileri buna el atmamış ki..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. evet maalesef bize kalmış gorunuyor el atacak kimse yok :(

   Sil
 8. Gülşah , bunu hiç duymamıştım ne harika bir şey yaptın paylaşmakla.
  Ben de elimden geldiğince paylaşıp duyumu arttırmaya çalışacağım.
  Nihayet iyi bir şeye el atmış birileri..abul sabuk şeylerden başını kaldırmış bir kaç insan şükürler olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. valla keşke elimden daha fazlası gelse etrafımdaki herkese elimden geldğince duyurmaya çalışıyorum konu cocuk olunca akan sular duruyor.

   Sil
 9. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe