27 Kas 2015

Göbek Bağını Ne Yapsak?

 Dün evde bir şeyler ararken kalemlik içinde sarılı bir parça buldum tabii ki 2,5 yıldır gömeriz diye saklayıp bir türlü gömemediğimiz Ela nın düşen göbek bağı!!!

 En büyük kararsızlıkları bu göbek bağı meselesinde yaşadık biz. Yağız doğdu eşime dedim al bunu güzelce git Uludağ Üniversitesine gömmmm :) Takım elbise ile gidip çukurmu kazacağım dedi ve yıllarca arabasında gezdirdi artık ortada yok ve gömdüğünden emin değilim 5 yıl yanında gezdirdi sonra atmışta olabilir. Kısmet artık Yağız büyüdüğünde yolunu bulamayan bir gezgin olursa babasının göbek bağına ne yaptığını tahmin ederiz.

 Ela'nın göbek bağını ise ben hallederim dedim ama maalesef çöpe atmaya kıyamadım gömmek için vakit bulamadım. Evimizde koleksiyon gibi kurutup saklıyoruz. Bu durumda geleneklerimize göre evine bağlı bir hanım olacak kendisi.

 Azimle Oxford a gönderip gömülmesini sağlayanları bile duymuşluğum var :) Ben o kadarını beceremedim.


 Bu arada dün hala oldum. Dünyanın en güzel duygusuymuş. Kardeşimin bebeği demek, yeğen demek kendi evladından ayıramamak demekmiş. Yiğit paşamıza Allah analı babalı uzun ömürler nasip etsin. Ela ise tüm hastane evrelerinde yanımızdan ayrılmadı bana abla diyecek diye merakla bekledi. Şimdilik kıskanma göremedik ama bebiş eve geçince neler olur bilemiyorum :)

Tam konusuna denk geldi bakalım bizimkiler Yiğit in düşen göbek bağını ne yapacaklar merak ettim. Olmadı ben bir el atayım halası evde ki göbek bağı koleksiyonuna bir yenisini eklesin.

 Tabii ki bu batıl inançlara inanmıyorum. İslamiyetle de alakası olmadığına eminim. Sadece güzel ve eğlenceli bir geleneğimiz olarak anıyorum.

Camiye gömülürse imam olur.
Evde tutulursa evine bağlı olur.
Üniversiteye gömülürse meslek sahibi olur.
Falan filannn....

Var mı sizin de göbek bağının gömülmesi ile duyduğunuz örnekler?

Sevgiler,51 yorum:

 1. Ahahahaaa :)))
  Benimkini annem bana verdi mesela :) Bende Oytununkini yanına koydum :))
  Ne zamana kadar saklarım bilmiyorum ama :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sende toruna verirsin artık aile geleneği olur :)))) atma artık okadar saklamışsın

   Sil
 2. hahhahaa :D Baya güldüm bu konu bir tek bizde mi var diye hep düşünüyordum ve yalnız olmadığıma sevindim . :))
  Berrak 'ın göbek bağını 2 yıl boyunca evde saklayıp kurutup kıyıp atamayıp 2. yılını tam 3 gün geçe okul bahçesine gömdük okusun meslek sahibi olsun diye . İşte adet olmuş artık aman bu işler saçma geliyor bana neyse yaptık bizde :)
  Gülşahcım hayırlı uğurlu olsun sağlıklı mutlu ömürlü olsun minik Yiğit . Hala olmak güzeldir eminim . :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. okulll değil ünüversite bahcesine gömmeliydinnn olmazz oyle :)) sagol cnm halalık süpermişşşşş siparis verdim bitane daha yapıcaklar :)

   Sil
 3. ay arin'inki de duruyor. kaybettim sandım bir kaç önce, muhtemelen tatilde düşürdüm cüzdandan falan diye düşündüm ama sonra arin'in ilaç çantasından çıktı. hmm doktor mu olacak? :P ay napcam bilmiyorum gülşah göbek bağı oldu ayak bağı! sanırım yurtdışında bir yerlere gömcem ya da gömdürcem....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. az daha bekle verirsin eline ne yaparsa yapsın hep bizmi düsünücez cnm kendileri karar veriyorlar nasılsa herseye :)))

   Sil
 4. Annemler babamın ameliyatı için Hacettepe Tıp fakültesine gitmişlerdi İdil'in ki orada gömülü bakıp görecez ne olacağına :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ooo sağlam yere gömmüşssünüz siz sırtınız yere gelmez cnm :)

   Sil
 5. Biz Duruşun göbek bağını Gazi Üniversitesine gömdük :)) Dayımız orada öğrenciyken sağolsun yalvarmalarım neticesinde halletti, hayır sanki ilk okul bahçesine gömsek olmayacak :)) Anneliik takıntısı işte ille üniversite bahçesi olacak..
  Yiğite sağlıklı uzun bir ömür diliyorum, tüm sevdikleri ile birlikte. Resim çok Duru bu arada :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sadece türk annelerinde mi var acaba bu takıntı diye merak etmekteyim :))) sağolll cnm aminnnn

   Sil
 6. bence sakla :)

  ben hala saklıyorum gazlı bez ıcınde:)

  YanıtlayınSil
 7. İstanbul'da boğaziçi üniversitesi, topkapı sarayı civarı ve bilimum gösterişli yerler mekan olabiliyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kız kulesinin bir yerinemi saklasam acaba hımmm olabilir bak

   Sil
 8. Ayy bizimki de koleksiyonda ;) Odtü'ye, Hacettepe'ye gömecektik olmadı. Hakikaten oraya gidip çukur mu kazacağız Allasen?:) Dediğin gibi bunlar batıl, evde sakla gitsin bence:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :))) git göm ya ne olcekkk evladının göbek bağı o kolaymı onu düşürmek :)))

   Sil
 9. Yıllar önce, orta okula giderken, çekmecelerimizden birinde sıkı sıkıya sarılmış birşey bulmuştum. Anneme sorduğumda söylemeyip geçiştirmişti konuyu :) Sonra öğrenmiştim ki abimin göbek bağıymış. Meğer bizimkilerde ne yapsınlar karar verememişler :) O geldi aklıma şimdi, bir dahaki gidişe eve bakayım bakalım duruyor mu hala :) Acaba benimkini bankanın önüne falan mı gömdüler de bende bankacı oldum :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :)))) seninkini gömüp abininkini sakladılırsa oda olmaz sor bunu mutlaka her çocuk göbek bağının hesabını sormalı :)

   Sil
 10. Gözünüz aydın.. Sağlıkla büyüsün kuzucuk...:)

  YanıtlayınSil
 11. Yiğeninin ömrü uzun olsun hayırlı olsun halalığın :)
  Göbek bağı her iki oğlumun da duruyor evlenince eşlerine verecem al kızım birbirinize bununla bağlanın diye :))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok hoş fikirmiş :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim :) Biraz muzipçe bir fikir ;)

   Sil
  3. Yorumlara şöyle bir göz gezdirdim de Gülşahcım üniversite bahçesi çok geçiyor. Demekki üniversite bahçelerinde bir kazı çalışması yapsalar çok göbek bağı çıkacak :)))

   Sil
  4. sagol cnm teşekkür ederim. çok tuttum bu fikri Ela nın ki evde bende damada vereyim :)

   Sil
 12. benim oğlumun göbek bağı da duruyor ne yapsam bilemedim :)

  YanıtlayınSil
 13. Halalığın hayırlı olsun canım, Allah uzun ömürler versin. Benim kızımın göbek bağı da anı kutusunda duruyor. Kutuya ilk saçı, doğum günü süsleri, diş buğdayları gibi önemli şeyleri topluyorum :) gömmeyi de düşünüyorum açıkçası :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sağol cnmm aminnn. benimde anı kutum varda yarın öbür gün demezmi bunudamı sakladın anne diye bilemedim inan :))

   Sil
 14. Benimki evde duruyor 24 yıldır :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sende cocuguna verirsin artık bu bir kısır döngü oldu :)

   Sil
 15. Kuzeniminkini üniversite bahçesine gömdüğümüzü hatırlıyorum (:

  YanıtlayınSil
 16. Benimkini anneannemlerin bahçesindeki bir ağacın dibine gömmüşler, 24 yıldır Ankara'dayım. Ay ben kalacağım herhalde burada :)

  YanıtlayınSil
 17. Merhabalar.

  Göbek bağı ile ilgili inanışınızı açıklamışsınız. Bu durumda açıklanacak bir şey yok. Ancak, eğlenceli bir tarafı olduğunu söylüyorsunuz ya, siz de eğlenmek için dilediğinizi yapın. Göbek bağı bir insan uzvudur. İnsanların artık işe yaramayan ve bedenlerinden kesilerek alınan ya da göbek bağı gibi koparak düşen uzuvlarını toprağa gömmek lazım. Bu uzuvların yeri orasıdır. Çocuğun hangi mesleğe sahip olması isteniyorsa, o meslekle ilgili hizmetin verildiği yerleşim alanındaki toprağa gömülmesi batıl bir inanç olduğu kadar, aynı zamanda bir hurafedir. O göbek bağını, Cenab-ı Hakk'a (vatana, millete, ana ve babasına hayırlı bir evlat olmasını) dua ederek varsa bahçenizin toprağına derince gömebilirsiniz.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
 18. Büyük oğlumu göbek bağını bir okulun çatısına attırmıştım uzun yıllar oldu tabi. Küçük oğlumun ise dağcı bir arkadaşım, tırmanış sırasında zirveye gömdü. Arkadaşım; 3. üniversiteyi okuyan namazında niyazında biriydi. Umarım benim afacana da bulaşır:)
  Bu arada Yiğit'e sağlıklı kocaman bir ömür diliyorum.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
 19. Yiğenin hayırlı olsun :) Benimkini ne yaptıklarını hatırlamıyorlar.Herhalde ondan nereye atsam kendimi sıkılıyorum :) Ama genel olarak evdeyim evin bir yerine mi koydular acaba :D

  YanıtlayınSil
 20. Yazını okuyunca benimkilerin ne olduğunu bilmediğimi farkettim. O zamanlar biz de gömeriz demiştik ya gömdük mü attık mı hiç anımsamıyorum:(((

  YanıtlayınSil
 21. Gülşah'cığım ileride Allah korusun herhangi bir sağlık sorununda kök hücre için lazım olurmuş filan diye duymuştum bir araştır istersen......yoksa bildiğim bir konu değil, toprağa gömmek filan Recep bey de demiş hurafe, kocakarı lafı:)))
  sevgiler

  YanıtlayınSil
 22. Hahahaa bizimki de evde komplo kurmuşum çocuğa resmen bu arada tebrik ederim minik kuzucuğa sağlıklı bir ömür diliyorum <3

  YanıtlayınSil
 23. Tuhaf ama annem benimkini Ege Üniversitesi bahçesine gömdü. Bunu yaparken yanındaydım. Ben Ege mezunuyum, hatta orada çalışıyorum. :) Büyük kızımın göbek bağı bize nasip olmadı; GATA da küvözde 20 gün yattığından orada düştü. Küçüğünkünü de hatırlamıyorum.
  Yeni gelen yeğeniniz de hayırlı uğurlu olsun. Sağlıklı, şansı bol bir insan olarak yaşasın. Sevgiyle kalın.

  YanıtlayınSil
 24. Bizim kızların göbek bağları da evde,babamız kızlarına kıyıp evlendiremeyeceğinden evde kalsınlar diye saklıyor :))))

  YanıtlayınSil
 25. Demek ki benimkini evde tutmuşlar. Hiç evden çıkasım gelmiyor bazı zamanlar.

  YanıtlayınSil
 26. Oxford muhabbetini ben de duymuştum 😊

  YanıtlayınSil
 27. Malesef ben bu tür hurafeleri çok duyuyorum. Evden uzağa gömülürse çok uzağa gider aman yanımızda dursun denilenleri bile duydum :) Hayırlı evlat olsunlar..

  YanıtlayınSil
 28. Ben bunu eğlencesine bile yaparım, hayırlı çocuklar olsun inşallah hepsi^^

  YanıtlayınSil
 29. ben kediye kaptıranı duymuştum :)

  YanıtlayınSil
 30. bunlar keyifli inanışlar, benim kızımında göbek bağının yarısı kendiliğinden sağlık ocağında düştü aradık bulamadık, kalan yarısı da düşünce bir okulun bahçesine gömdük :) kendisinin doçent doktor olmasını bekliyoruz :), hayırlı evlatlar olsun iş meslek bahane vicdanlı ve dürüst olsunlar inşallah sevgiler..

  YanıtlayınSil
 31. Benim kızlarımın göbek bağları Boğaziçi Üniversite'sinin bahçesine gömülü :)

  YanıtlayınSil
 32. kuzenimin kayınvalidesi okumuş etmiş de birisi -ki kendisi yüksek inşaat mühendisi imiş geçmişte- ama buna çok fena kafayı takmıştı. torunu doğduğunda gizlice evden göbekbağını kaçırmış, doğru gitmiş meclise. kendisi siyasetle çok alakalıydı kız torununu da milletvekili yapmak istemiş :)
  meclisin misafir girişine durmuş, nasıl girerim kime ne derim nasıl gömerm diye düşünürken güvenlik görevlisi yanına gelmiş. "teyze göbek bağı mı gömeceksin" diye sormuş :) gün içerisinde o kadar çok gelen giden varmış ki meğer.. "gir şurdan şuraya göm hadi" demiş adam ve gömmesine izin vermiş :)
  tabi mecliste sadece milletvekil çalışmıyor. sekreteri var, odacısı var, güvenliği var. bakalım bizim kızın akıbeti ne olacak :))
  ben 2,5 yaşındaki oğlumun göbekbağını hatıra olarak saklıyorum, şimdi kızımınkini de saklıycam. gömmeye kıyamam onlardan bir parçayı bile toprağa :(

  YanıtlayınSil
 33. bizim buralarda eskiden ''dama atılır'' derlerdi, e şimdi her yer gökdelen atacak dammı kaldı onun için bende ikizleriminkini ki 18 yaşına geldiler hala evde saklıyorum, dursun bakalım...

  YanıtlayınSil
 34. Hayırlı olsun Gülşah hanımcım

  Meclis hikayesi güzelmiş :))
  Bizim kızların ki de evde, ben de damada veriyim hoşuma gitti o fikir :)

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe