24 Mar 2016

Terörün çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkisini doğru iletişimle azaltın

Gündelik yaşam rutininizi bozmayın!


Son zamanlarda ülkemizde yaşanan terör olayları başta çocuklar olmak üzere tüm toplumu derinden etkiliyor. Psikolog Mustafa Varol Yorulmaz yaşanan terör olaylarının etkisinin çocuklarla doğru ve yapılandırılmış bir iletişim süreci kurarak en az hasarla atlatılabileceği çağrısında bulundu
 PSYCASE Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık’tan Psikolog Mustafa Varol Yorulmaz, bu dönemde çocuklara korkunun ve üzülmenin yaşamın bir parçası olduğunu anlatarak bunu öğrenmelerine olanak sağlamanın yararlı olacağına dikkat çekti. Psikolog Yorulmaz, “Yaşanan olaylar ne kadar sarsıcı ve örseleyici olursa olsun, yerinde ve yapılandırılmış bir etkileşim süreci, çocuklarımızın deneyimlediği bu yaşantıları minimum hasarla atlatmalarını sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.
Çocuğunuzun sormuş olduğu tüm soruları sade ve basit bir dil kullanarak dürüst bir şekilde yanıtlamanızın faydalı olacağını söyleyen Yorulmaz  “Çocuğunuzun sorduğu kadarıyla bilgi ve açıklama göstermeye gayret edin. İyi niyetle yapılmış olan detaylı açıklamalar onların kafasını daha da karıştırmaktan başka bir işe yaramaz” dedi.

Psikolog Mustafa Varol Yorulmaz, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

Ø  Gündelik yaşam rutininizi bozmayın!
Gündelik yaşam rutininizi bozmamaya gayret gösterin. Çünkü rutinin bozulmaması, çocuğunuz için işlerin yolunda gittiğine dair bir göstergedir.
Ø  Yaşanan olayları nereden öğrendiğine dikkat edin!
Çocuğunuzun yaşanan benzer türdeki bu olayları kontrolünüz dışındaki herhangi bir kitle iletişim aracından öğrenmemesi için çaba sarf edin. Çünkü oralarda kullanılan ifade ve dil çocuğunuzun yaşına uygun olmayabilir.
Ø  Güvende olduğunu hissettirin!
Çocuğunuz aynı soruları sıklıkla tekrar tekrar sorabilir. Bu durum aslında, onun kendisini tekrardan güvende hissedebilmesinin bir yoludur. Sizlerin birer ebeveyn olarak cevapladığınız soruların onu rahatlatıp, size karşı güven duyduğunu gösterir.
Ø  Okulda öğretmeninin olayları nasıl aktardığından haberdar olun!
Olaylar anlatılırken, sorular cevaplanırken aynı dil ve ifadenin kullanılıyor olması oldukça önemlidir. Aktarımdaki farklılıklar, çocuğunuzun tedirginliğini arttırmaktan başka bir işe yaramaz.
Ø  Size sarılmak istediğinde karşılık verin!
Çocuğunuz bu durumlarda her zamankinden daha fazla sarılmaya ve dokunmaya ihtiyaç duyarsa onu kesinlikle karşılıksız bırakmayın.
Ø  Üstüne gitmeyin!
Çocuğunuz konuyla alakalı birtakım sorular sorduktan sonra sessizleşirse onu rahatsız etmeyin ancak iletişim kanallarınızı da açık tutmaya devam edin. Bu konu hakkında konuşmak isterse zaten size geri gelecektir.
Ø  Olaylar karşısında sergilediğiniz davranışları gözden geçirin!
Patlayan bir bomba, küçük bir çocuk için pek bir anlam ifade etmez. Çocuk, ailesine bakar ve onlar sakin ise, durumun kontrol altında olduğunu anlarlar. Yani sizlerin şahit olduğu şeylerin sizi ne kadar etkilediğini ve nasıl davranışlar sergilediğinizi gözden geçirmeniz oldukça önemlidir.
Ø  Kaygılanmasın diye olayı küçültmeyin!
Çocuğunuzun kaygılanmaması için yaşanan olayların boyutlarını kesinlikle küçültmemelisiniz. Bu davranışınız, sizin ona karşı samimiyetinizi sorgulamasına sebebiyet verebilir. Yaşanan bu terör amaçlı çatışma olayları büyük ve çocuğunuz da bunu biliyor…

Eğer ‘’Biz bütün bunları yaptık ve uyguladık ancak çocuğumuz hala sakinleşemiyor.’’ diyorsanız, mutlaka bir uzmana başvurup ondan destek almayı ihmal etmeyin.

11 yorum:

 1. Bu durumdan en çok etkilenenler çocuklar olucak sanırım. Hepimiz için üzücü günler. En azından çocukları en hasarla kurtara bilsek bu olaylardan :(

  YanıtlayınSil
 2. Teröre lanet olsun! herkesi etkiliyor maalesef, Allah herkesi korusun..

  YanıtlayınSil
 3. Çok yararlı bilgiler, sağolun. Çocuklarla herşeyi doğru, net ama detaya kaçmadan paylaşmamız gerekiyor. Bazen belki üşeniyoruz bazen de gereksiz bir duygusallıkla saklamayı doğru gibi algılıyoruz. Pedagojiyi de kelime anlamından öte öğrenmek gerekiyor, teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 4. Her zamanki gibi olan yine çocuklara oluyor, büyüklerin bitmek bilmez kavgaları onları mahvediyor..

  YanıtlayınSil
 5. Biz çocukken terör yoktu, canlı bomba yoktu, huzurlu bir ülkede, korkmadan, günün her saati sokağa çıkıp saklambaç, yakartop oynardık. Bir de şu halimize bak Gülşah'cığım. Bir yanda Atatürk düşmanı, sahte dinci, Osmanlı hayranları ile, bir yanda Kürdistan kurma sevdalısı vatan hainleri ülkeyi içinde yaşanılmaz hale getirdiler. :(
  Çok faydalı bir yazı aktarmışsın, kalemine sağlık. Sevgilerimi bıraktım. :)

  YanıtlayınSil
 6. Allah yardımcımız olsun...
  Onların gözüyle ve yüreğiyle bambaşka her şey ...

  YanıtlayınSil
 7. Hem fiziksel hem psikolojik olarak olumsuz etkileniyor çocuklar. Büyüklerin kavgası hep onları yaralıyor malesef...

  YanıtlayınSil
 8. elimden geldiğince korkutmadan tedbir alması yönünde bilgilendiriyorum zaten kendini koruyabilecek yaşta ama yine de bu olaylar esnasında gözümden uzak olması hiç hoşuma gitmiyor :-((

  YanıtlayınSil
 9. Iciniz icinizi yerken sakin gorunmeniz gereken cetin bir ebeveyn sınavı:(

  YanıtlayınSil
 10. etkilenmemeleri mümkün değil hele de içerisin de yaşayan çocuklar gelecek de nasıl olacaklar :((

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe