4 Tem 2016

Bayramda İkramlara Dikkat!

Ramazan ayı boyunca birbiri ardına sıralanan iftar sofralarının yerini geleneksel bayram sofraları alıyor. Ramazan ayının bitmesiyle bayramda yemek düzeni tamamen değişiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, bireylerin bayramda tüketecekleri gıdalara daha çok dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor


Yapılan araştırmalarda 30 gün boyunca oruç tutan kişilerin, bayram sonunda en az bir kilo almış olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durumda 4 kg ve üzerinde kilo alanların çoğunlukta olduğu gözlenmiştir. Bayram sonunda kilo alanlardan olmamak için uzman tavsiyelerine kulak verin!
Nil Şahin Gürhan’dan bayramda sağlıklı beslenme önerileri;
 • Güne erken başlayın: Sağlıklı bir bayram kahvaltısı ile sabah enerjiniz depolanır ve gün boyu etkisini görürsünüz. Bayram sabahı nefis bir menemenin yanında peynir ve tam tahıllı ekmekle sofranızı renklendirin. Tahin-pekmez karışımının lezzetinden ve ödem atmaya yardımcı etkisinden faydalanın.
 • Çeşitli beslenin ve porsiyon haklarınızı kontrollü kullanın: Sofranızda her çeşit yiyecek grubundan olsun. Böylece dengeyi sağladığınız için kilo alma riskiniz azalmış olur. Her şeyden yiyin ama porsiyon hakkınızı doğru kontrol edin.
 • İkramlara dikkat edin: Bayram günleri ikramsız ve tatlısız olmaz. Mümkün olduğunca misafirliklere çok aç karnına gitmemeye çalışın. Böylece ikramlarda ölçülü davranmak kolay olur. Eğer siz ev sahibi iseniz; sağlıklı, hafif yemekler ve tatlılar hazırlayın. Etiniz ızgara, fırında veya tencere yemeği olarak pişsin. 2-3 çeşit sebze yemeği, tam tahıl ekmeği, yoğurt – yoğurtlu sebzeli salatalar, bol çiğ sebzeler, çeşitli mevsim meyveleri sofranızın demirbaşları olsun.
 • Öğün atlayıp, bütün günü aç geçirmeyin: Bayramda fazla tüketeceğinizi düşünerek ana öğünlerinizi atlar ve bütün gün aç kalırsanız, kendini bir türlü dengeleyemeyen kan şekeri size yorgunluk ve tatlı krizleri yaşatır. Bunun için ana öğünleri atlamadan, kaliteli ve yeterli beslenmeye devam edin.
 • Tatlı tüketiminde seçici ve ölçülü davranın: Şeker, besin kalitesi yok denecek kadar az olan boş enerji kaynağıdır. Bu nedenle şeker, beslenmemizde ne kadar az yer alırsa, beslenme programlarımız o kadar sağlıklı olur. Tatlılarınızı yemeğin üzerine tok karnına yiyin. Daha çok sütlü tatlıları tercih edin. Şeker, çikolata ve tatlı tüketimi olabilecek en alt düzeyde olsun.
·         Ara öğünlerinizi hafif ama doyurucu gıdalarla tamamlayın: Zengin omega-3, posa, magnezyum, çinko ve E vitamini içerikleri ile oldukça sağlıklı olan yağlı kuruyemişler geleneksel bayram ikramlarının bir parçasıdır. Kuruyemişler küçük kalori bombaları olduğu için fındık, fıstık, badem ve cevizi küçük bir avuçtan fazla tüketmeyin. Sütlü kahve güzel bir alternatif olabilir.
·         İçeceklerinize dikkat edin: Yaz sıcaklarında günde en az 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Kilo almamak için şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durun. Bitki çayları, açık çay, ayran ve taze sıkılmış meyve suları daha sağlıklı alternatifler olacaktır.
·         Yemeklerinizi yavaş yiyin ve iyi çiğneyin: Vücutta tokluk hissi yemeğe başladıktan 20 dakika sonra oluşur. Bu nedenle yemeklerinizi yavaş ve iyi çiğneyerek yiyin.
·         Hafif olan yiyecekleri tercih edin, ağır olanlardan uzak durun: Bayramda tatile gidecekler de dikkat etmeli. Açık büfede, sindirim sisteminizi yormamak ve kilo almadan bayramı noktalamak için kızartma ve kavurma yöntemi ile pişmiş olan yemekleri tercih etmeyin. Izgara, buğulama, fırında ve haşlama gibi sağlıklı yöntemler ile pişmiş olan yiyeceklere yönelin.

·         Bayramınızı hareketli yaşayın: Ne kadar hareketli olursanız vücudunuz o kadar çok enerji harcar. Bayram ziyaretlerine yürüyerek gitmeye çalışın. Arabanızı gideceğiniz yere 15 dakikalık yürüme mesafesi bırakarak park edin. Toplu taşıma aracı ile ulaşım sağlarsanız 3 durak öncesinde inin ve tempolu yürüyün. Ayağınızda rahat bir ayakkabı olsun. Tatil planınız varsa bol bol yüzün ve yürüyüşler yapın.
s


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

10 yorum:

 1. Millet şimdiden yiyeceği şeylerin listesini yapıyor :)))

  YanıtlayınSil
 2. Mutlu bayramlar diliyorum, çocuklarla nice güzel günlere. Konu ile ilgili olarak da şunu söyleyeceğim, yiyen her zaman yiyor dikkat eden de her zaman dikkat ediyor. Çünkü ikisinin de bir lezzeti var ama hafif hissetmek en iyisi. Sevgilerimle, çocuklarla güzel bir yaz dilerim..

  YanıtlayınSil
 3. Çok teşekkürler tavsiyeler için dikkat etmek lazım...Erken kalkan erken yol alır demişler erken kalkmak her koşulda yarar sağlar. :))) Ve sevdiklerinizle mutlu bayramlar...

  YanıtlayınSil
 4. Biz son birkaç yildir esimle çok hafif ve saglikli besinlerden olusan bir düzen olusturduk. Bunun disina çikamiyoruz bayram da olsa.

  YanıtlayınSil
 5. İlk günden sonra tatlıya tövbe ettim :)

  YanıtlayınSil
 6. Gülşah Hanım, bayramı ailemle geçirdim ve tüm hazırlıkları ben yaptım. Maalesef kendim dikkat etmeye çalıştım ama tatlılar, börekler o kadar çok şey hazırlamıştım ki misafirlerin yerinde olmak istemezdim.

  YanıtlayınSil
 7. Biraz geç olsa da bayramınız kutlu olsun....

  YanıtlayınSil
 8. Faydalı bir makale, takipteyim. Kendi blogumada beklerim :)

  YanıtlayınSil
 9. Ben zaten böyle şerbetli tatlılar yiyemiyorum, ağır geliyor...:( bayramda hazır olanlardan trileçe yaptım. (Kenton'un)

  YanıtlayınSil
 10. fazla yere gitmedim desem o yuzden dikkt ettim :)

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe