1 Kas 2017

Çocuklarda Zayıf ve Uzamayan Saçlar


Ela ve saçları diyerek konuya girmek istiyorum :) Çocuğum uzun saça çok meraklı fakat zayıf ve çok zor uzayan saçları var.

Sıfıra vurdurun önerilerine gıcık oluyorum. Bilimsel hiç bir açıklaması yok sıfıra vurunca saç çıkmıyor bunu artık kabul edelim ve çocuklara bu çirkinliği boşuna yaşatmayalım.

Saç uzama konusunda doktorlar önce tüm kan değerlerinin sonuçlarını istiyorlar. Biz bunu daha önce yaptırdık ve hiç bir vitamin eksikliği çıkmamıştı. Genetik olduğu söylendi ve öylece kaldı. Bende kendi çapımda Ela'ya düzenli olarak yağlarla saç bakımları yapmaya başladım.

Ela'nın yaşı 5 e yakın yani daha ufak çocuklara bu bakımlar önerilmeyebilir. İlk adım olarak sülfatsız şampuanla yola çıktım. Ela doğduğunda da ilk olarak Mustela nın köpük şampuanını kullanmaya başlamıştım.Şimdi ise parfümsüz, sabunsuz doğal kökenli nemlendirici özelliği de olan yanda ki ürününü kullanıyorum. İçeriğinin temiz olmasından ötürü içimde oldukça rahat diyebilirim.

 Tabii bu kadarla kalmıyorum. Hafta da bir bu şampuanla yıkıyorsam diğer zamanlar da sülfatsız her hangi bir şampuanı içerisine bir kaç damla çam terebentin yağı damlattığım şampuanı kullanıyorum. Gözüne kaçırmadan yıkamak ve durulamak çok önemli bu yüzden küçük çocuklara kullanmaktan kaçmak gerekli riske gerek yok :)

 
Ve her duştan sonra saçlarına argan yağı sürüyor öyle kurutuyorum.
 
Bunların haricinde haftada ya da iki haftada bir yağlardan bir karışım hazırlayıp kendime uyguladığım gibi Ela'nın da saçına sürüyorum.
 
Hazırladığım karışım şöyle;
1 çay kaşığı tatlı badem yağı,
1 çay kaşığı hint yağı,
1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 
Bu yağları karıştırıp Ela'nın saçına güzelce masaj yaparak sürüp sarıyor ve 1 saat o şekilde beklemesini sağlıyorum. Bu bakımı kendi saçlarıma uygulayacaksam eğer ölçüleri mutlaka arttırıyorum çünkü benim kafaya çay kaşığı falan yetmez :)
Arada bu karışıma zeytin yağı da ekleyebiliyorum. Zeytinyağının her şeye iyi geldiğini ayrıca belirtmeme gerek yok sanırım ;)
 
Bu yağların faydalarını internetten mutlaka araştırın inanın kendi saçınız için bile güzel bir bakım önerisi olacaktır.
 
Bu uygulamalarla ben Ela'nın cılız saçlarını bir nebze de olsa güçlendirdim. Eskisi gibi sönük değil daha canlı daha sağlıklı görünüyorlar. Ayda bir saç boyundan da kendim kesiyorum böylece daha sağlıklı uzamasını sağlıyorum.
 
Ve son olarak kan değerlerine göre arada çinko takviyesi yapıyorum. Gıdalarla yeterli gelmiyorsa mutlaka şurup ile destekliyorum. Bu konuda doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Çinko değerlerinin normal değerlerine çıkarılması çocuklar için sadece saça değil tüm vücut gelişimlerine çok güzel etkileri vardır. Özellikle kış aylarında gribe ve soğuk algınlığına da çok etkilidir. Bu yüzden kış aylarında çinkoya daha bir önem verdiğimi özellikle belirtmek isterim.
 
Bizim evde saç için uyguladığımız yöntemler bunlardan ibaret. Bu konu instagram da çok sorulan bir soruydu özellikle yazmak istedim. Mucizeler yaratmasa da bu yöntemlerden şimdilik yeteri kadar fayda görüyorum.
 
Unutmadan belirtmek isterim ki; herkesin uyguladığı her yöntemi denemeden önce mutlaka kendi araştırmanızı yapın. İçinize sinmeyen her şeyden uzak durun. Konu çocuklar olunca daha hassas olmak gerekiyor.
 
Sevgiler,
instagram : @gulsahonen
 
 
 
 
 
 

3 yorum:

 1. Bakalım bizim Durucuğun saçları nasıl olacak şimdi 2 yaşın da ve ince telli saçları.
  Saç kazıtma işine ben de çok kızıyorum kaç kök varsa aynı o kadar çıkacak işte:)) saçın kesilerek sertleşmesini çoğalmış gibi algılanılıyor bence.
  bakım yanı sıra uçlardan almak çok işe yarıyor gerçekten saçların uçlarından hava aldığını okumuştum.Büyüdüğün de nefis saçları olacak bıcırığın:)

  YanıtlayınSil
 2. evet baya faydası olmuş sanki bu kürlerin..

  YanıtlayınSil
 3. Çocuklar için farmasinin dolaşan saçlar için bir saç spreyi var harika bir şey tavsiye ederim :)

  YanıtlayınSil

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe