23 Tem 2020

Gecenin Aydınlık Yüzü LambalarBir alanı aydınlatmak, o alanın nasıl dekore edileceğini planlarken dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir. Küçük bir dokunuşla karanlık bir odayı aydınlatabilir, görünmeyeni görünür kılabilirsiniz. Ya da vurgu yapmak istediğiniz alanı minicik bir ışıkla işaret edebilir, ilgiyi istediğiniz tarafa yöneltebilirsiniz. Aydınlatma, sadece karanlık akşamlara ışık getirmekle kalmaz aynı zamanda dekoratif bir görüntüyle alanda bütünlük ve güzellik yaratır. Boş ve eski bir masaya koyacağınız süslü bir lambayla masayı estetik bir görünüme kavuşturabilir ya da kör bir noktada bulunan komodinle birleşen lambayı çekim merkezi haline getirebilirsiniz.

Güneşi Evlere Sığdıran Ampuller

Lambaların tamamlayıcısı olan ampuller elektrik yoluyla ışık üretir. Ürettikleri ışıkla bizler için aydınlığı sağlarken, bir bütün oluşturdukları lambalarla evlerin havasını değiştirirler. En çok tercih edilen; klasik, halojen, floresan, tasarruflu ve led ampul çeşitlerinden ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapabilir, lambanızın bağlantı yeriyle uyumlu ve doğru büyüklükte olanı seçebilirsiniz. Ampullerin watt değerleri harcanan gücü gösterir. Işık parlaklığını ise lümen değerlerine bakarak öğrenirsiniz. Günümüzde düşük watt yüksek lümenli ampul bulmak mümkün olduğundan, tercih ettiğiniz ışık parlaklığı ve renk doğrultusunda karar verebilirsiniz. Çeşitlenen ampul şekilleri arasında seçim yaparken kullanacağınız alanı dikkate almanız gerekir. Avizelerde kullanacağınız ampul klasik, mum ya da spiral ampul modellerinden biri olabilir. Tercihinizi avizenizin boyutuna ve şekline göre yapmanız gerekir. Spot lambalar için olan spot ampulleri ya da floresanlar için olan floresan ampulleri tercih etmeniz doğru olur.

Evinizin Ana Karakteri: Avize

Birden fazla lambaya sahip avizeler ortam aydınlatmaları için kullanılır. Evinizin genel havası üzerinde etkili olan avizeler, iyi bir izlenim bırakmak için önem vermeniz gereken ayrıntıların başında gelir. Hem işlevsel hem estetik açıdan çok çeşidi bulunan avizelerden sizin için doğru olana karar vermeniz kolay olmayabilir. Tercihinizi klasik sarkıt kristal avizelerden yana kullanarak evinize eskimeyecek bir zenginlik katabilirsiniz. Ya da doğanın tonlarını aydınlatmada da kullanmak isterseniz, ahşap sarkıt avizelerden yararlanabilirsiniz. Yüksek tavanlı alanları aydınlatırken sarkıt avizeleri tercih ederek ortamı yeterli düzeyde aydınlatabilir ya da tavana yapışık çoklu avize modelleriyle de kendi alanınızı ışıklandırırken aynı zamanda tarzınızı yansıtabilirsiniz. Küçük alanlarda tekli lambaları tercih edebilir, büyük alan aydınlatmalarında ise çoklu avizelerle ortama yeterli ışığı sağlayabilirsiniz. Sade döşenmiş alanlarda iddialı renkte bir avize seçerek vurguyu aydınlatmaya taşıyabilir, klasik görünümlü bir alanı avize tercihinizle çarpıcı bir şıklığa dönüştürebilirsiniz.

Mekânsız Kurtarıcı Lambaderler

Her yere kolayca uyum sağlayan lambader seçiminde öncelikle ışıkla neyi elde etmek istediğinize karar vermelisiniz. Sadece sıcak bir atmosfer yaratmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda koyu ve dar şapkalı bir lambader loş ve sıcak bir ortam yaratacağı için işinizi görür. Ancak aradığınız okuma ve çalışmaya uygun, ortamı ışıkla doldurmaksa açık renkli ve oynar başlıklı ya da led ışıklı bir model tercih etmeniz gerekir. Tercihinizi belirlerken kullanacağınız alanın dekorasyonunu da göz önüne almanız gerekir. Sade bir oturma odası için doğal renklerle birleşmiş halatlı şapka model bir modeli tercih edebilir, çalışma odanız içinse yavrulu modelleri tercih ederek kendiniz için en iyi çalışma alanını yaratabilirsiniz. Yatak odası için canlı renkteki lambaları tercih ederek simetrik bir görüntüyle odada büyük değişiklikler yapmadan alanı renklendirebilirsiniz. Lambaların yeterli ışık sağlayamadığı alanlarda yardımcı rol üstlenerek kurtarıcınız olmalarını sağlayabilirsiniz.

Bulunduğu alanı aydınlatmakla kalmayıp daha da güzel hale getirecek olan birbirinden güzel lamba modellerine Koçtaş ile kolayca ulaşabilir, tarzınızı aydınla
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Okuduysan ses ver ;)

Bumerang - Yazarkafe